Jdi na obsah Jdi na menu
 


ANTIDEPRESIVA PRÝ MOHOU POŠKODIT MUŽSKOU PLODNOST

8. 3. 2009

ANTIDEPRESIVA PRÝ MOHOU POŠKODIT MUŽSKOU PLODNOST

 Léky, které berou miliony mužů proti depresím, mohou u mnoha z nich snížit plodnost tím, že poškodí DNA jejich spermatu. Tvrdí to američtí vědci, kteří zkoumali vliv antidepresiv na skupině zdravých mužů užívajících čtyři týdny paroxetin. Výsledky studie, které byly zveřejněny v časopise New Scientist, ale podle nich neznamenají nutně, že tito muži budou mít vážné problémy s početím potomka.

Vědci porovnávali vzorky spermatu 35 mužů před pokusem a po léčbě paroxetinem. Pod mikroskopem nebylo vidět rozdíly mezi oběma skupinami spermatu, tvar a pohyb spermií byl normální u obou. Rozdíly se ukázaly při zkoumání DNA spermií. Podíl buněk s poškozenou DNA vzrostl ze 13,8 procenta před podáváním léků na 30,3 procenta po čtyřech týdnech léčby.

"Plodnost podstatné části mužů užívajících paroxetin může být nepříznivě ovlivněna těmito změnami DNA spermatu," uvádějí podle Reuters američtí experti.

Otázka nyní je, zda tyto změny jsou natolik silné, aby ovlivnily celkovou plodnost, nebo zda zbývajících 70 procent spermií s nepoškozenou DNA bude schopné zajistit životaschopné těhotenství.

Za alarmující považuje zvýšení podílu poškozené DNA ve spermiích odborník z univerzity v Sheffieldu Allan Pacey, i když podle něho je diskutabilní, kdy se míra poškození stane klinicky významnou.

Vyslovil politování nad tím, že autoři studie neprovedli ještě kontrolní testy, což by byla mnohem vědečtější cesta zkoumání účinku zmíněných léků. Ale i tak výsledek studie amerických vědců budí obavy a je třeba v tomto výzkumu pokračovat, zdůraznil.

Jiní odborníci ale upozorňují, že antidepresiva hrají kromě poradenství a změny životního stylu stále důležitou roli v léčbě depresí. Mnoha lidem tyto léky pomohly změnit život k lepšímu a pacienti by se měli poradit se svými lékaři, než je přestanou brát.

Andrew McCulloch z britské Mental Health Foundation upozornil, že většina léků má určité riziko vedlejších účinků, a antidepresiva nejsou výjimkou. Jsou to navíc silné léky, a proto v určitém smyslu není překvapením, že byly odhaleny další jejich dopady na zdraví.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář