Jdi na obsah Jdi na menu
 


Někdo má rád sex trochu víc ?

4. 6. 2010

Někdo má rád sex trochu víc ?

Oblast sexu byla v dřívějších dobách opředena mnoha tabu, která však časem padla. Přesto i dnes, kdy si připadáme svobodomyslní a tolerantní, v nás může třeba mimovolně vyvstat nelibost či nesouhlas s nějakým sexuálním chováním.

Někdy za to mohou (i přes snahu tolerance) příliš silně zakořeněné předsudky, jindy to ale může být vyvoláno povrchní znalostí problému, jeho špatném pochopení či neznalostí.

Dvě rozdílné věci!

Tak například nymfomanie a promiskuita – dvě zcela rozdílné věci! Někdo má rád zkrátka sex trochu víc. Odsoudíte tedy někoho proto, že často vyhledává sexuální styk, nebude se vám jeho chování líbit? Ale je jeho chování promiskuitní nebo jde o nymfomanii (tedy u žen; u mužů o satyriázu)? Jaký je mezi tím rozdíl?

Nymfomanie

Jednoduše řečeno – nymfomanie je ženská hypersexualita. Jako nymfomanky jsou označovány ženy, které po svém partnerovi vyžadují nadměrně často sexuální styk. Otázkou zůstává, co je to nadměrně či příliš často? Hovoří se o tom, že ani čtyřikrát, pětkrát denně (ale klidně i desetkrát a extrémní případy ještě častěji), každý den v týdnu pro ně není moc. Spíš naopak. Ovšem i toto je relativní. Pakliže najdou partnera, kterému podobně častý styk vyhovuje, nemůže se v rámci partnerského vztahu mluvit o vyžadování nadměrného počtu sexuálních styků.

Jenže v tom bývá problém. Ne každý má takový sexuální apetit. Nejde však jen o problém žen, také někteří muži trpí zvýšeným sexuálním apetitem. Ovšem muž vyžadující často milování a vyhledávající případně milenky není možná z pohledu společnosti tak do očí bijícím. Ženy – nymfomanky trpí zvýšenou chorobnou pohlavní dráždivostí. Snaží se dosáhnout uspokojení své nadměrné touhy, což je mnohdy vede (jelikož nemohou dosáhnout plného uspokojení doma) k častému střídání partnerů. Možná proto bývá někdy nymfomanie zaměňována s promiskuitou.

Promiskuita

Oproti tomu promiskuita je jednoduše řečeno časté střídání sexuálních partnerů a pohlavní nevázanost. Promiskuitní lidé se daleko snadněji nakazí pohlavními chorobami a mohou si svým nevázaným způsobem žití i tento život zkrátit. Jde o pohlavní nestálost. Lidé neustále vyhledávají nové partnery a střídají je ne z důvodů neuspokojené sexuální touhy, nýbrž z nevázanosti či jiných důvodů.

Ovšem i na promiskuitu může být uplatněn různý pohled a někdy je relativní, co už je promiskuitní chování a co je ještě »běžné«. Každá společnost má jiná měřítka a podle nich se také odvíjí pohled na promiskuitu. V některých společnostech (třeba dříve, ale někdy i ve světě dodnes) mohl být za promiskuitní považován každý pohlavní styk mimo manželství. Jiná společnost v promiskuitě zase vidí »časté« střídání partnerů (například tři, čtyři do měsíce), jiná tak označuje chování jedince, který má více sexuálních partnerů najednou. U některých primitivních společností na světě je však takové chování běžné a normální, stálé vztahy v nich neexistují.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář