Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nejčastější chyby v novém vztahu

16. 6. 2010

Nejčastější chyby v novém vztahu

S poznatky uvedenými v následujících odstavcích se patrně ztotožní většina lidí, protože každý z nás se někdy v životě při hodnocení partnera zmýlil.

Rozhodování pod vlivem hormonů

Když se „bláznivě zamilujete“, rozhodujete se na základě svých okamžitých pocitů, a nikoli podle toho, zda je váš protějšek vhodným partnerem pro dlouhodobý vztah.

V první kapitole jsme uvedli, že ve fázi smyslné a romantické lásky je mozek zaplaven hormony, které na člověka působí jako droga. Pokud se chystáte spojit svůj život s člověkem, který vám připadá „magneticky přitažlivý“ a „má v sobě něco magického, co nedokážete popsat“, dejte si studenou sprchu a znovu si přečtěte první kapitolu. Ovládají vás hormony a rozum se ocitl v pozadí. Užívejte si novou a vzrušující lásku, ale dejte si předsevzetí, že ať se zamilujete do kohokoli, s rozhodováním o budoucnosti nějaký čas počkáte.

Popírání problémů

Někdy zavíráte oči před skutečností, že váš protějšek má určité problémy, o nichž dobře víte. Jindy nechcete poslouchat, když vás někdo upozorňuje na milencovy chyby. Soustředíte se na jeho dobré vlastnosti a vnímáte jen to, co vnímat chcete. Každou informaci o svém protějšku byste měli využít k promyšlenému a inteligentnímu rozhodování.

Výběr partnera, který vás potřebuje

Přitahujete někoho, kdo tvrdí, že vás potřebuje. Trávíte čas tím, že jste mu k dispozici a snažíte se uchlácholit jeho neurózy. Nakonec vás to začne unavovat a poohlédnete se po někom jiném. Pokud jste oním potřebným členem páru vy sami, protože se s vámi zrovna někdo rozešel nebo protože jste čerstvě rozvedení, váš protějšek vás nejspíš zakrátko opustí. Dopřejte si čas – asi desetinu doby, kterou trval váš předchozí vztah –, abyste překonali období smutku. Potom si najděte někoho, kdo chce být s vámi kvůli vám a ne kvůli svému zraněnému já.

Přehnaná poddajnost

Neustále se křečovitě vyhýbáte každé neshodě a neuděláte ani neřeknete nic, co by váš protějšek mohlo rozčílit. Na všechno mu přikyvujete – ale člověka, který se vším souhlasí, si nikdo neváží. Kvůli své pasivitě a poddajnosti se vám v nitru hromadí hněv a vztek, ale váš partner si postupně začne myslet, že buď nemáte žádné pocity, nebo že na ně nemusí brát ohled. Svým postojem si koledujete o citové zneužívání. Se svým novým protějškem byste se měli dvakrát nebo třikrát pořádně pohádat, abyste zjistili, jaký je to doopravdy člověk.

Výběr partnera, o kterém si myslíte, že ho můžete změnit

„Vím, že má za sebou hodně špatných vztahů, ale se mnou to bude jiné. Změní se.“ Ne, nezmění. Lidé, kteří věří, že někoho dokážou změnit nebo že se někdo po jejich boku začne chovat jinak než dříve, si koledují o těžký život. Mnohé ženy věří tomu, že zázračná moc lásky jim promění muže přímo před očima. Místo toho se běžně stává, že nový milenec se i v novém vztahu prostě vrátí ke starým zlozvykům. Nastává to ovšem až v pozdějších fázích vztahu, protože v období zamilovanosti a romantické lásky se lidé ukazují z lepší stránky a své zlozvyky skrývají.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář